Çiğköfte bayiliği almadan önce okuyun!

Content Protection by DMCA.com

Çiğköfte bayiliği almadan önce neler yapmalıyım? Nelere dikkat etmeliyim?

Kendi işinizin patronu olmaya karar verdiniz.  Ne iş yaparım derken bir anda ciddi ciddi revaçta olan, son zamanların yatırım / kazanç  getirisi en iyi sektörlerinden birisi olan çiğköfte satışı dünyasına girmeye karar verdiniz. Elbette paranızı sokağa atmanıza gönlümüz razı olmaz. Bundan dolayıdır ki sitemizden de firmaları iyi inceleyin, size verdikleri sözlere dikkat edin, kurdukları cümlelere ve sizinle konuşma biçimlerini iyi gözlemleyin, bunlar önemli ipuçları.

Şu soruyu soruyorsunuz: “Tamam karar verdikte, çiğköfte bayisi olmadan önce nasıl bir yol izlemeliyim? Ne yapmalıyım? Çiğköfte bayilik alırken nelere dikkat etmeliyim?”

Çiğköfte bayiliği alarak para kazanmak istiyorsunuz. Gerçekten bu çiğköfte işi kazandırır mı? Çiğköfte işinden ne kadar kazanabilirim? sorularını kendinize sorarsınız. Ve bu kazançlı olduğuna inandığınız bu iş için belli bir miktar parayı gözden çıkardınız.  Ancak paranızı gerçekten doğru şekilde değerlendirmek için doğru adımlar atıyor musunuz? (Çiğköftenin ne kadar para kazandırabileceği ile ilgili yazımızı da buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.)

Yapmak istediğiniz iş, çiğköfte bayisi olmak, belki de hedefiniz ikinci hatta üçüncü bayiyi açmak ve böylece belli bir seviyede para kazanmak istiyorsunuz.

1- Öncelikle doğru bir yer seçin: Çiğköfte dükkanı açmak için en önemli kriterlerden birisi doğru yerde dükkan bulmaktır.  Peki neresi bu doğru yer? Öncelikle bir süre caddeleri ve yaya trafiğini gözlemleyin.  Ana arterleri tercih edin. Eğer bu mümkün değilse ikinci veya üçüncü derece caddelere yönlenin.  Açmış olmak için yer bulmayın. Bu hem size hem de çiğköfte üreticinize zarar verir. Hem parasal hem prestij olarak.  En önemli karar aşaması yer seçimidir. Ancak şunu da aklınızdan çıkarmayın: Hiç bir yer size iş garantisi vermez.

2- Doğru firma ile çalışın: Seçeceğiniz çiğköfte firması önemlidir.  Çiğköftesini mutlaka yiyin. Eşinize dostunuza tattırın görüşlerini alın.  Çalışacağınız firmanın üretim izin belgelerini görün.  Merdiven altı olmadığından emin olun. Size çok şey vaat eden firmaları bir kez daha gözden geçirin.  Şartlarını açık açık, net bir şekilde ortaya koyan firmalara yönelin. “Hallederiz”, “ayarlarız”, “hele bir başla”, “abi o kolay”, “onu da veririz dert değil” diye bol keseden atan firmaların ciddiyetini bir kez daha sorgulamanızda fayda var.

Aklınıza gelebilecek soruları başta sorun ki sonradan sıkıntı yaşamayn, kafanız net olsun.

Ayrıca ürün sevkiyatı nasıl yapılıyor, ödeme şekli nasıl oluyor, eleman destekleri var mı?, ürün beklenmeyen şekilde hızlı satılıp bitince, gün içinde  çiğköfte desteği nasıl oluyor?  gibi soruların cevabını da öğrenin.

3- Çiğköfte dükkanınıza malzeme temini : Bir çok firma da hazır bayilik paketleri mevcut. Hatta paranıza göre de paket ayarlıyorlar. Siz ihtiyacınıza uygun hazır bayilik paketlerinden birisini seçebilirsiniz. Bu bayilik paketleri  işinize yarayacaktır. Bu konuda bayilik paketi ile ilgili  yazımızı inceleyebilirsiniz. Genellikle çiğköfte dolabı, satış tezgahı, tabelalar, satış gereçlerini hazır olarak getirip kurulumunu yapıyorlar. Ayrıca bayilik paketi almadan ikinci el temiz malzeme temini yapabilirsiniz.  Özellikle çiğköfte dolabı, satış tezgahı gibi tekrar kullanılabilir gereçleri çiğköfte üretici firmanızla görüşüp onlar aracılığı ile de temin edebilirsiniz. Ayran dolabı v.b. gibi dolapları çiğköfte imalatçınızın anlaşmalı kendi markası veya anlaşmalı markaları aracılığı ile de temin edebilirsiniz.

4- Reklam İşleri : Reklam işleri için firma size birisini yönlendirecektir, ancak böyle bir yönlendirme yapılmamışsa, firmadan ilgili görsel çalışmaları ve tabela çalışmalarını alıp güvendiğiniz bir firmaya reklam baskılarınızı hazırlatın. bu aşamada çiğköfte bayilik aldığınız üretici firmanızla teması kesmeyin ve mutlaka onların görüşlerini alın. Reklam aşaması ve görsellik çok önemlidir. Sonradan sürprizler yaşamamak için, reklamcınızdan uygulama  yapmadan  önce kağıt üzerinde dükkanınızın son görünüşünü göstermesini isteyin.

5- Eleman Seçimi : En önemli noktalardan birisi eğer satışı siz yapmıyorsanız kaliteli eleman teminidir. Bir çok çiğköfte bayisi elemanını iyi seçmediği için ciddi maddi ve manevi kayıplar vermektedir.  Unutmayın direksiyona geçecek olan kişi arabayı götürür. O yüzden elemanınız müşteri ilişkisini bilmeli, güleryüzlü ve müşteri odaklı olmalıdır.  Satış yerinde laptopla, cep telefonu v.b. ile sürekli uğraşan, ilgisiz, gözü iş dışında, müşteriyi umursamayan elemanı müşteri sevmez. Bir daha da gelmez.  Temizlik ve hijyen konusunda da çok dikkatli olunmalıdır.

6- Sözleşme yapın : Çiğköfte bayiliği aldığınız firma ile mutlaka sözleşme yapın. Bu hem onların hem de sizin işe olan ciddiyetinizi gösterir. Aynı zamanda  her iki tarafın haklarını koruma altına alacaktır.

Yukardaki altı maddede saydıklarımız genelde  bayiyi açmadan önceki aşamaları ilgilendirirken beşinci madde açılışla beraber devamında da sizi başarıya götürecek bir etken.

Bunu dışında çiğköfte dükkanınızı açtıktan sonra da dikkat etmeniz gereken en önemli etkenler, çiğköfte üreticinizle ilişkilerinizi sağlam tutmanız, karşılıklı alışverişinizi belirlediğiniz kriterlere göre yapmanızdır. Sadece kendi açınızdan bakmamalısınız. Bir denge kurun. Unutmayın ki üretici firmaların tek bayisi siz değilsiniz.  Ancak siz bayilerde üreticilerin yapı taşlarısınız. Bu dengeyi iyi kurmalısınız. Unutmayın ki üretici firma da para kazanmak ve ayakta durmak zorundadır. Bu nedenle sizin kazancınız,  firmanın kazancı ile orantılı olarak artarken, sizin satışlarınızın yüksek olması da üretici firmaya fayda sağlayacaktır.

Ayrıca temizlik kriteri ve müşteri ilişkilerine de dikkat etmeniz önemli hususlardandır. Özellikle yeşillikleri iyi yıkamanız, tezgahınızı düzenli ve temiz tutmanız önemlidir. Çiğköftenizi korunaklı şekilde satış yapın az hava almalıdır.  Ürünleriniz tezgahta ne kadar diri durursa o kadar albenisi olur.

Çiğköfte bayisi olmak başından satış sürecine kadar gerçekten özen isteyen bir iştir. Bunlar her sektör için geçerli kriterlerdir ve uymanız halinde satışlarınızda yüksek olacak müşterileriniz de sizden memnun olacaktır.

Bol kazançlar iyi satışlar.

 

Çiğköfte bayiliği almadan önce okuyun!” için 9 yorum

 • 9 Ağustos 2017 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  güzel bilgiler çiğköfte bayisi olmak istiyorum. ne kadara mal olur araştırırken karşıma çıktı bu site. yararlı bilgiler ve çiğ köfte bayiliği konusunda. teşekür ederim.

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2017 tarihinde, saat 00:06
  Permalink

  nihat bey sitemiz sizler gibi çiğköfte bayiliği almak isteyenlerin kafasındaki karışıklıkları gidermek için kuruldu. Her türlü sorunuzun cevabını sitemizden bulabilir, yine de kafanıza takılan sorular varsa iletişim kısmından bize yazabilirsiniz. iyi çalışmalar

  Yanıtla
 • 29 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  çiğköfte bayisi olmak için okudum gerçekten kafamdaki sorular netleşti.

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2018 tarihinde, saat 21:59
  Permalink

  Selamın aleyküm sorum şu cigkofte bayiliği aldığımda koskep belgem yok bunu aldigim bayi verirmi yani koskep dahilmi nasıl olacak bu koskep harcamamin geri dönüşü Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 15 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:36
   Permalink

   Aleyküm selam arda bey;
   Kosgeb harcamalarınız size aittir. Geri ödeme ile ilgili prosedürler sizin evraklarınız üzerinden olmaktadır. Her ne kadar siz bayilik almış olsanız da sonuçta bağımsız vergi levhasına sahip mükellefsiniz. Dolayısı ile bayilik aldığınız firmanın sizin için kosgeb dönüşleri ile ilgili bir yükümlülüğü yoktur.

   Yanıtla
 • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  Selamün aleyküm. Ben yaklaşık 8 ay evvel Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. 2.5 ay evvel baba olduğum için yine Almanya’ya döndüm, fakat Türkiye’ye hanımla birlikte dönme kararımız elbet var. Çiğköfte bayiliği düşünüyorum, hanımında aklına yattı. Sizin önereceğiniz, hizmeti ve tadıyla, bir çiğköfteci var mı? Piyasayı pek bilmediğimden soruyorum. Araştırdım, lakin gönlümüze yatan şirketler bunlar. Siz ne dersiniz?
  1. Hacıalioğlu Çiğköfte
  2. Tarihi Osmanlı Çiğköfte

  Selam ve saygılarımla

  Yanıtla
 • 12 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:21
  Permalink

  Sitemizde kayıtlı firmaların her birisi kendine ait sayfada bayilik şartlarını belirtmektedirler. Siz de bu firmaları değerlendirip kendinize uygun bir karar verebilirsiniz. Sitemiz firmalar hakkında sizi sadece bilgilendirmektedir.

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:45
  Permalink

  Merhaba
  Benim Beyazıt’ta bir hanın 2. Katında 15 m2 bir yerim var.
  Buraya çiğköfte bayiliği verilirim.
  Sipariş üzerine çalışmak istiyorum .
  Kar önemli değil

  Yanıtla
 • 29 Temmuz 2018 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  Yaya trafiği varsa dükkan önünde neden olmasın? Ancak en önemlisi bayilik aldığınız firmanın buna onay vermesidir. Gerekli incelemeyi yapacaklardır.
  http://www.cigkoftebayiler.com/category/cigkofte-bayilik-verenler/ adresinden çiğköfte bayiliği veren firmaların listesine bakabilir onlarla iletişime geçebilirsiniz. Size detaylı bilgiler vereceklerdir.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir