Çiğköfte kazançlı bir iş midir? Ne kazanırım?

Content Protection by DMCA.com

Çiğköfte bayisi olmak gerçekten kazançlı bir iş mi? Para kazandırır mı?

Öncelikle çiğköfte sektörü nasıl doğdu bu konuya kısaca değinelim.

Özellikle 2005 yılına kadar çiğköfte ülkemizde genellikle evlerde tüketilen, eş dost geldikçe veya özel günlerimizde yaptığımız özel bir yemekti.  Veya bir çoğumuz için sadece Urfa ile özdeşleşmiş bir yiyecekti. Çoğumuz bırakın yemeyi, belki görmemiştik bile.  Ev çiğköftelerinin içinde en özel et bulunurdu. Geri kalan salçası ve baharat seçimi ise ustamızın ustalığına kalırdı.  O yıllara kadar her canımız istediğinde çiğköfte yiyemezdik.  Ancak zaman buna da çözüm bulacaktı.

2000 li yılların ortalarına geldiğimizde ise, bu işi bilen bazı ustalar daha geniş kitlelere bu lezzeti tattırmak için kolları sıvadı ve çiğköfte sektörünün ilk adımlarını farkında olmadan da olsa atmış oldular aslında.  Böylece önce sadece evlerde ve özel gecelerde yapılan çiğköfte, önce seyyar arabalara sonra da sabit dükkanlara girdi. Yüzlerce milyon TL’lik bir sektör böylece doğmuş oldu.

Çiğköfte sektörünün gelişimi ise devam eden yıllarda sürdü. Artık neredeyse her caddede çiğköfteciler açıldı, elbette işini ciddiyetle yapanlar ayakta kaldılar, işine gerekli özeni göstermeyen bayi ve firmalar sektörden çekildiler.

Piyasada gerçekten işini ciddiyetle yapan, bayisine önem veren, son derece temiz şartlarda üretim yapan firmalar olduğu kadar,  “merdiven altı” firmalar dediğimiz uygunsuz şartlarda üretim yapan imalatçılar da var mutlaka.  Bu ayrımı bayilik almak isteyenlerin iyi yapması gerekir. Bayilik alacağınız firma da siz de kriterler aramalısınız.

Her zaman üreticiler bayilik alanlarda kriter aradılar. Haklılar elbette. Üretici firmalar da ürettikleri çiğköfteyi emin ellere teslim etmek istiyorlar. Bu en doğal hakları elbette. Ancak bayi adayı olanlarında firmalarda kriter aramaları bir hak.

Öncelikle üretim belgeleri, sürekli ürün temini, firmanın bayiyle  iletişimi gibi önemli kriterlere dikkat etmek gerekiyor.  Merdiven altı firmalardan uzak durulmalı, halkın sağlığını tehdit edecek üretim yapan firmalara dikkat edilmelidir.

Çiğköftede aylık kazanç nedir? Bir çiğköfte bayisi ne kadar kazanır?

Bir çiğköfte bayisi işin durumuna, yerin işlekliğine göre, kısacası günlük müşteri sayısına göre kar elde eder. Ortalama 15 Kg çiğköfte satan bir dükkanın yaklaşık 350 – 450 TL arası ciro yapması gerekir. Bu değişim satılan ürünün dürüm mü, paket mi  olduğuna göre değişir.  Çiğ köfte işinde kar marjının %100 seviyelerinde olduğunu göz önü alırsa günlük 175-225 TL arası bir kar bırakması gerekir. Bu veriler elbette sabit değildir, satılan yan ürünler, çiğköfte gramajı, günlük satış miktarı gibi değerlere göre değişir. Bu değerler yaklaşık 15 Kg için geçerlidir.

Yatırım maliyet dengesine göre bakarsanız çiğ köfte kazançlı bir sektör denilebilir.

Unutmayın ki çiğköfte sektörü, işini hakkıyla yapan kişiler için kazançlı bir sektördür. Yatırım maliyeti az, kazanç oranı yüksektir.

 

Çiğköfte kazançlı bir iş midir? Ne kazanırım?” için 9 yorum

 • Geri bildirim: Çiğköfte bayilik alma | Çiğköfte Bayiliği Veren Firmalar

 • 21 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  Çiğköfte bayiliği almak istiyorum karar vermedim hangi firmayı önerirsiniz

  Yanıtla
  • 21 Nisan 2017 tarihinde, saat 13:24
   Permalink

   Fırat Bey sitemizde bir çok çiğköfte firması hakkında bilgi bulunmaktadır. Firmalara ait bayilik paketleri ve bayi adaylarından istenilen şartlar buradaki yazılarda mevcuttur. Özel olarak bakmak istediğiniz bir firma varsa üstteki arama kısmından arayarak ulaşabilirsiniz. Size uygun olanını tespit edebilirsiniz. Ancak bayilik konusunda kafanızdaki soruları gidermek adına sitemizdeki aşağıda verdiğimiz linkteki yazıları okuyabilirsiniz.

   http://www.cigkoftebayiler.com/category/cigkofte-dunyasi/

   Yanıtla
 • 9 Ağustos 2017 tarihinde, saat 19:28
  Permalink

  köşe başı bir dükkanda çiğköfte den aylık kazancım ne olur. oldukça işlek bir yer

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2017 tarihinde, saat 00:04
  Permalink

  nihat bey genellikle köşebaşı ve işlek olan her dükkan iyi kazandırır. çok özel bir durumu yoksa tabi. çiğköfte ise sevilen bir gıda olduğu için size kazandırmaması için sebep yok. maliyet hesabınızı yapmışsanız denemenizde bir sakınca yok.

  Yanıtla
 • 24 Ekim 2017 tarihinde, saat 01:46
  Permalink

  Bende yapicam inş ama şuan için paket servis yapamam dükkan işlek bi caddede sizce ne yapmaliyim

  Yanıtla
 • 25 Ekim 2017 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  Paket servis işi çiğköftecilerin en önemli gelir kaynaklarından birisidir. Özellikle iş yerlerinin çok olduğu yerlerde sık sık siparişler paket servisten istenir.

  Siz ilk etapta dükkanınızı işletmeye başlayın bir süre sonra hem siz hem müşterileriniz alışacaktır. Bu süreçte paket servis uygulamasına bir süre sonra geçeceğinizi belirterek müşterinizi de kaybetmemiş olursunuz. Ancak mutlaka kısa zamanda paket servisine geçmenizi öneririz.

  http://www.cigkoftebayiler.com/bize-ulasin/ kısmından şehir ve semt bilgilerinizi paylaşırsanız daha sağlıklı analiz yapılabilir. Yine aynı linkten bayilik ve işletme ile ilgili her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.
  İyi kazançlar.

  Yanıtla
 • 8 Nisan 2018 tarihinde, saat 11:26
  Permalink

  Merhaba bayilik aldığımız takdirde. Mesela 10 bin tl ilk etapta firmaya ücret verdik, sonrasında kazandığımız kardan yada aylık belli bir ücret firma talep ediyormu bizden. Yoksa sadece firmadan alacağımız çiğköftenin ve diğer malzemelerin bedelinimi ödüyoruz. Kısacası kazandığımız kar sadece bizemi ait oluyor yoksa karı firmayla paylaşıyormuyuz. Cevaplarsanız çok sevinirim. İyi günler

  Yanıtla
  • 8 Nisan 2018 tarihinde, saat 11:37
   Permalink

   Çiğköfte sektöründe kar payı alma uygulaması yok şu ana kadar. Yani kazancınız aldığınız ürünün bedelini ödedikten sonra size kalıyor. Ancak bazı firmalar reklam payı adı altında ücretler almaktadır. Genel olarak firmalar bu konuda benzer politikalar izlemekteler ancak yine de bayilik alacağınız firma ile detayları görüşebilirsiniz.
   İyi çalışmalar bol kazançlar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir