Çiğköfte bayisi olmak istiyorum!

Content Protection by DMCA.com

 

Çiğköfte bayiliği almak sandığınız kadar zor değil! Yazımızı okumadan karar vermeyin.

Az sermayeniz var ve iyi bir iş yapıp çok para kazanmak istiyorsunuz. Düşündünüz, taşındınız bir firmadan çiğ köfte bayiliği almaya karar verdiniz.  Ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Çiğ köfte bayiliği nasıl alınır hangi çiğ köfte markası daha iyi, çiğ köfte dükkanını nerede açmalıyım gibi bir çok soru gelebilir aklınıza.  Bu yazımızda başlangıçtan kuruluma kadar çiğ köfte bayisi olmanız için yapmanız gerekenleri sizin için özetledik.

Nereden başlamalıyım? Çiğköfte dükkanı için ne kadar param gider?

Öncelikli olarak bütçenizi belirleyin. Bu işe ayırabileceğiniz paranın %10 fazlasını hesaplayın.  Şu sıralar kira ve dükkan tutma bedelleri hariç, dükkan malzemeleri ve tadilat dahil 10 bin TL ile 12 bin TL arası bir rakama bir çiğ köfte işine girebilirsiniz.   Bu rakam ile dükkanınız faal hale gelir. (Bu rakamlara ilk kirası depozito v.b. gideri olarak 3-4 bin TL daha ekleyerek ortalama bir dükkan tutma maliyetini ekleyeceksiniz. )

Bütçeyi belirledik şimdi ne yapılacak?

Şimdiki aşamada iş yapabileceğiniz inandığınız yerden dükkan kiralamak olacak. Dükkan sahibi olanlar bu aşamayı atlayabilirler. Dükkan kiralarken de en önemli kriteriniz işlek ama kuru kalabalığı olmayan yerler olmalı. Bazı yerler kalabalık görünür ama işi düşüktür.  O bölgedeki esnafı da gözlemleyin, sık kiralıklar oluyor mu, sürekli iş değiştiren dükkan var mı? Bölgede kararlıysanız bir kaç gün hafta içi öğlen, akşam ve hafta sonu öğlen akşam saatlerinde gözlemleyin. Büyük market yakını, eczane yakını, hastane yakını gibi yerler de avantajlıdır.

Yer konusu önemli. Titizlikle üzerinde durun bu konunun. Açmış olmak için açmayın.

Dükkan işi bütçe işidir yerine göre 2-3 bin TL maliyetten başlıyor 10-15 binli rakamlara kadar çıkabilir.

Çiğ köfte dükkanı malzemelerini nereden temin edebilirim?

Yeriniz hazırsa dükkan malzemeleri için iki seçenek var. Ya toplu bir parayı bayilik alacağınız firmaya verip onların bayilik paketlerinden alıp, hiç bir şeye karışmayacaksınız, ya da gidip topkapı, tim v.b. gibi yerlerden sıfır veya ikinci el malzeme bulacaksınız. Dükkana malzeme alma işini çiğ köfte  üretici firma ile anlaştıktan sonra halletmenizi öneririz. Çünkü firmaların toplu bayilik paketleri hesaplı olabilir. Bu aşamada acele etmeyin. Çiğ köfte markanızı belirleyin.

Çiğköfte dükkanı için gerekli malzemeleri buradan görebilirsiniz.

Hangi çiğköfte markası ile çalışmalıyım?

En önemli aşamalardan birisi de hangi çiğ köfte firması ile çalışacağını seçmek. Bu aşamada onlarca seçeneğiniz var. Bir firmanın az bayisi olması onun kötü çiğ köfte yaptığı veya kalitesiz bir firma olduğunu göstermez. Ya da çok bayisinin olması da o firmanın çok lezzetli bir çiğ köftesi olduğunu göstermez. Her firmanın kendine has özellikleri vardır. Öncelikli olarak seçeceğiniz firmaların çiğ köftesini yiyin, tadına bakın öncelikle siz beğenin.  Emin olamıyorsanız eşe dosta baktırın tadına. Firma çalışanlarının size yaklaşımı önemlidir. Ciddiyetsiz bir hava sezerseniz uzaklaşın oradan.  Firmaların ürün gönderme sistemini inceleyin. Dağıtım ne sıklıkla ve nasıl yapılıyor. Acil durumlarda ürün desteği nasıl alırım? gibi soruların cevabını arayın. İstanbul dışı için çoğu firma kargoyla kapıda ödemeli gönderir.

Bayilik alacağınız firmanın tabela ve kurumsal malzemeleri de önemli. Dış görünüşü müşterilere olumlu düşünce sağlamalı. Kağıt, poşet v.b. gibi kurumsal kimlikli ürünleri olmalıdır. Bu müşteri de iyi bir etki bırakır.

Bütün firmalar size satış eğitimi veriyorlar. Ancak bu konuyu yine de sormanız da fayda var.

Çalışacağınız firmayı seçtikten sonra bayilik sözleşmesini imzalayın. İmzaladığınız belgeleri iyice okuyun, sonradan pişmanlık yaşayacağınız şeyler olmasın. Artık dükkan içi malzemelerinin teminini firmaya bırakın. Hesaplı yoldan halleceklerdir. Yaklaşık  7-10 gün içinde çiğ köfte  dükkanınız kurulmuş olur. Bu süreçte siz de tadilat v.b. gibi işleri bitirirsiniz. Çiğköfte bayilik paketi alıp almama konusunda bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

10 gün sonra artık önlüğü giyip satışa başlayabilirsiniz. Buradan bayilik veren firmaları inceleyebilirsiniz.

Çiğ köfte bayiliği konusunda aklınıza gelebilecek diğer soruları buradan inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir