Çiğköfte hakkında bilgiler

Content Protection by DMCA.com

Çiğköfte nedir? İçeriğinde neler vardır?

Çiğköfte baharat

Çiğköfte temel maddesi bulgur olan, çeşitli baharatlarla bezenmiş, salça ve yağla yoğrulmuş lezzetli bir gıda maddesidir. Elbette herkesin kendisine göre bir çiğköfte yapımı tekniği vardır ve içeriği de kendisine göre yapabilir.  Zaten bu da çiğköftenin lezzet farkını ortaya çıkarıyor.

İyi bir çiğköfte yapmak için öncelikle kullanılan malzemenin de özenle seçilmiş olması gerekir. Mümkünse köylerden toplanmış özel baharatlar ve salça ile yapılması önerilir.  Ancak bu her zaman mümkün olmaz bu nedenle kaliteli ve bildik markalara yönelin.  Evde çiğköfte yapıyorsanız sabırla yoğurmalı ve bulguru iyice ezmelisiniz.  Baharat kullanımında aşırıya kaçmamak çiğköftenizin tadını almanızı sağlar.  Etli çiğköfte yapıyorsak mutlaka sarımsak kullanarak eti yoğururken zararlı bakterilerini en aza indirmeliyiz.  Ayrıca bulgur uzun süre beklediğinde şişeceğinden mümkünse hızla tüketmek gerekir.

Çiğköfte kilo aldırır mı? Kaç  kaloridir?

Elbette her yiyecek gibi çiğköfte de belli bir enerji verir.  100 gr çiğköftede yaklaşık 190 Kalori vardır.  Bulgur ağırlıklı bir besin olduğu için ekmeğini ölçülü yemek gerekir.   Ayrıca karbonhidrat, yağ,  protein ve lif içerir.   Lifli yapıya sahip olduğundan dolayı sindirim sisteminde olumlu etki yapar. Ayrıca sanılanın aksine kullanılan bulgur esmer bulgurdur.  Öğünlerde yiyeceğiniz 1 porsiyon çiğköfte sizi uzun süre tok tutar.  Tüketirken mutlaka yeşillik ve limon ile birlikte tüketmekte fayda var.

Çiğköfte etli mi, etsiz mi olmalı?

Öncelikle şunu belirtelim ki piyasada satılan çiğköfteler etsizdir. Etli çiğköfte satışı zaten Tarım Bakanlığı’nca yasaklanmıştır. Çünkü çiğ etteki bazı bakteriler belli bir ısıda ve belli bir süre de beklediğinde hızla çoğalır ve sağlık için tehlike oluşturur. Bu nedenle ticari amaçlı bayilerde satılan çiğköftelerde et yerine bakteri üretmeyen ceviz, fındık tercih edilmektedir.

Evde yapılan çiğköfteler hemen tüketildiği için çiğ et koymakta sakınca yoktur. Ancak etin çiğköfte içinde iyice yoğrularak, çiğköfte içindeki sarımsak ve benzeri baharatların da etkisiyle bakterilerinden arındırılması şartıyla.  Bu şartlarda hemen tüketeceğiniz çiğköfte için et kullanmanızda sakınca yoktur. Etiniz ise sinirsiz ve yağsız olmalıdır.

Evde etsiz çiğköfte yoğurma
Etli Çiğköfte

Çiğköftenin anavatanı neresidir?

En çok merak edilen konulardan birisi de çiğköftenin hangi ilimize ait olduğu. Çiğköftenin bilinen anavatanı Şanlıurfadır.  Ancak bölgedeki illerde bu konuda maharetlidir ve geleneksel olarak çiğköfte yemektedirler.  Şanlıurfa’dan başka Adana, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya gibi illerimiz de çiğköfte ile yakından ilgilidirler.

Çiğköfte nasıl tüketilmeli?

Uzun süre açıkta beklemiş çiğköfte ekşime yapar ve renginde kararma meydana gelir. Çiğköfte alırken buna dikkat edin. Satıcılar genelde çiğköfte tezgahının üstünü streç filmle kapatırlar hava almaması için. Siz de alırken buna dikkat edin.  Kısacası taze tüketmek gereken bir gıda.

Ayrıca çiğköfteyi bir ana öğün olarak tüketebilirsiniz.  Çiğköfteciler genellikle size nar ekşisi, göbek marul, maydanoz ve lavaş verirler.  Evet bunlarla tüketebilir, lavaş ile dürüm yapabilirsiniz. Ayrıca içerisine limon, yeşil soğan, kıvırcık marul, nane, roka gibi yeşillikler ekleyebilirsiniz. Bunlar bambaşka lezzetler katar çiğköftenize.

İçecek konusunda tek geçilecek bir şey varsa o da ayran.  Kesinlikle tatlı ve asitli içeceklerle içmemek gerekir. Şalgam suyu da bir alternatif olarak görülebilir.

Dışarda satılan çiğköfteler güvenilir mi?

Her işte olduğu gibi çiğköfte sektöründe de işini mutlaka istenmeyen şekilde yapanlar rastlanır. Ancak bu tip kişiler de çiğköfte üreticileri tarafından farkedildiklerinde mutlaka sözleşmeleri fesh ediliyor.  Hiç bir firma sonuçta kendi markasına zarar vermek istemez. Dolayısıyla bayiler de bu konuda artık hassas davranmakta ve genel olarak hijyen kurallarına uymaktadırlar.  Ayrıca çiğköfte üretiminde katkı maddeleri konusunda da artık Tarım Bakanlığı denetimler yapmaya başladı. Ancak yine de siz çiğköfte aldığınız bayiyi bir incelemeye tabi tutarak değerlendirebilirsiniz.

 

Çiğköfte hakkında bilgiler” için bir yorum

  • 29 Ağustos 2017 tarihinde, saat 12:57
    Permalink

    çiğköfte içerisinde şeker olmadığından sanırım daha uzun süreli tok tutuyor bunu farkettim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir