Çiğköfte neden çok seviliyor?

Content Protection by DMCA.com

Neden bu çiğköfteyi bu kadar seviyoruz?

Eminim birçoğumuzun aklına bu soru hiç gelmemiştir.

Bu yazımızı daha önce çoğumuzun hayatında olmayan çiğ köftenin hayatımıza girmesiyle neden bu kadar rağbet gördüğüne ayırdık.

Sonradan hayatımıza girmesine rağmen desek de bir çok yörede evlerde yapılmaktaydı. Akşamları eğlence amaçlı çiğköfte partileri verilir ancak evlerin dışına çıkamazdı.  Devamında tepsilere girip sokak sokak gezdi çiğköfte, bir gezgin gibi. Sonra bir gün bir şey oldu, bazı girişimciler çiğköfteyi gezgin olmaktan kurtarmaya karar verdi. Artık ona gereken saygınlığı kazandıracak, sabit bir yerde durmasını sağlayacak, üretimini de  daha sağlıklı şartlarda yapacaktı.

Bu deneme çok başarılı oldu. Öncelikle şu anda sektörde hatırı sayılır  tanınan bir kaç firmanın girişimiyle imalatlar kuruldu ve dükkanda satışa başlandı. Kimsenin beklemediği bir şekilde insanlar ilgi gösterdi  ve hızla yayılarak bugünlere geldi.  Artık çiğköftenin de bir hamburger veya pizza gibi kendine ait bir evi vardı ve orada gayet mutlu bir şekilde sevenlerine ulaşıyordu. Bu arada hamburger ve pizza için de ciddi bir rakip ortaya çıkmış oldu.

Peki neydi bu yiyeceği bu kadar sevilir ve birçok kişinin tutkusu yapan?

Zengin içerik

Çiğköfte içerik olarak çok sayıda lezzeti içinde barındırır. Özellikle baharatlar ve sarımsak, bambaşka bir damak hissiyatı oluşmasını sağlar.  Bundan dolayıdır ki bir bağımlılık oluşturur.  Ve sürekli yeme ihtiyacı hissedersiniz. Genelde ülkemiz damak kültürüne yatkın olduğu için de sürekli olarak çiğ köftecilerin kapılarını aşındırırız.

Hızlı servis edilmesi

Bir diğer husus pratik bir yiyecek olması. Hızlı servis edilmesi, herhangi bir pişirme v.b. gibi bir süreçten geçmemesi, masaya oturduğumuzda neredeyse 2-3 dakika içinde önümüze gelmesi, bizim gibi aceleci! insanlar için bulunmaz nimet. Gir, ye ve çık. Bitti. Bu kadar hızlı servis mi olur!

Kolay erişim

Neredeyse her sokakta bir çiğköftecinin olması bu ürüne erişimi kolay hale getirdi. Karnımız acıktığında  bir dükkan bulmak çok kolay.  Köşeyi dönün orada mutlaka bir markanın franchise şubesi vardır.

Nispeten ucuz olması

Çiğköfte dürüm yiyerek bir öğününüz geçirebilirsiniz. Ve bu size çok bir maliyet getirmez. Günümüzde 4-5 TL aralığında kaliteli bir çiğ köfte dürüm yemeniz mümkündür. Yanında bir de ayran oldu mu bu paraya karın doyurmak herhalde bizi çiğ köfteye bağlayan önemli bir etken.  Bazı yerlerde daha ucuza yemeniz bile mümkün. Hatta arkadaşlarınızı götürüp onlara ziyafet çekebilir, ortamda prestijinizi artırabilirsiniz!

Bizden biri gibiler!

Her yerde olması, köşemizde sokağımızda olması onları artık bize yaklaştırdı. bizden biri oldular. Nevzat Ustalar, Salih Ustalar, Mehmet Ustalar artık yakınımız gibi oldu, sadece çiğköfte yemedik, sohbet ettik dertleştik.  herhalde bunun da etkisi vardır bu yiyeceği bu kadar sevmemizde.

Şimdi aklınıza şu soru gelmiş olabilir. Bu kadar düşünmeye ne gerek var. Çiğköfte sevilmez mi canım! Elbette sevilir. Siz fazla takılmayın yiyin gitsin. Yerken de yanında acılı şalgam veya ayran içmeyi de unutmayın.

 

 

Çiğköfte neden çok seviliyor?” için bir yorum

  • 20 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:25
    Permalink

    çiğköfteye bayılırım. neden seviyorum tutkunu oldum çünkü. bu lezzet yenmezmi

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir