Çiğköfte kilo aldırır mı?

Content Protection by DMCA.com

Diyet yapıyorum, çiğköfte yersem diyetim bozulurmu?  

Bu soruyu bir çok kişiden duyuyoruz. Elbette çiğköfteyi abartılı yersek kilo alırız. Yani her yiyecek gibi çiğköfte de ölçülü yenmesi gereken bir yiyecek. Bulgurun lifli yapısı bizler için önemli bir sağlık kaynağı.

Yaz yaklaşırken fazla kilolar adeta herkesin ortak derdi ve korkulu rüyası.  Çeşit çeşit diyet listeleri, sağlığımızı tehdit eden zayıflama hapları ve bizi bekleyen açlık ve huzursuzluk ise işin sosu oluyor.

İşte bu bulgurlu lezzetin kıymeti burada devreye giriyor. Uzun süre tok tutarak adeta vücudumuzu terbiye ediyor ve imdadımıza yetişiyor.

Son yıllarda kolay ulaşılabilir, lezzetli, pratik ve her keseye uygun olmasıyla tercih sebebi olan çiğköfte, diyet yapan kişilerin imdadına yetişiyor. Diyetçiler, hem sevdikleri bu nefis yiyecekten uzak kalmayacaklar, hem de zayıflamak adına en büyük desteği çiğköfteden alacaklar.

Uzmanlar çiğköftenin az tüketilmesiyle iyi bir ara öğün olabileceğini belirtiyorlar.  Esmer bulgurun kan şekerine, cevizin kolestrole, limon ve acı baharatların ise metabolizma hızınızı artırdığını düşünecek olursak, bulgurun bu efsane formunun iyi bir tercih olduğu kanısına varabiliriz.

Özellikle son yıllarda daha da yaygınlaşan fabrikasyon üretim ile etsiz yapılan çiğköfteler denetimler ve bilinçlenme ile eskiye göre çok daha hijyenik şartlar üretiliyor.  Bu durumda, iyi kalite belgelerine sahip, sağlıklı olarak hazırlanmış, paketlenmiş ve saklama koşullarına dikkat edilmiş çiğ köfteye  diyetlerinizde yer verebilirsiniz diyor uzmanlar.

Sonuç olarak bu lezzeti öğün aralarında da tüketerek diyetinize destek olabilir ve diğer yemeklerden uzak durabilirsiniz. Bu da diyet yapanlar için bulunmaz nimet. Çiğköfte az kalorisi ile tüketilmesi gereken bir yiyecek türü. Yanında bol yeşillik ile yendiğinden ise sağlık için olumlu etkileri daha da artıyor elbet.

 

 

Çiğköfte kilo aldırır mı?” için 2 yorum

 • 8 Temmuz 2017 tarihinde, saat 18:04
  Permalink

  çiğköfte yerken kilo almamak için fazla sos tüketilmemesi gerektiğini düşünüyorum. sadece bir lavaş ve iki sıkma çiğköfte gerçekten bir öğünü geçiştiriyor ve kalori değeri çok düşük. uzun süre tok tutuyor. tavsiye ederim.

  Yanıtla
 • 1 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:12
  Permalink

  Çiğköfte acı sos içeriğindeki fazlaca içerdiği yağdan dolayı elbette diyet yapanlar için önerilmez. Çiğköftenin en kalorili kısmı da sanırım acısos kısmı. Ancak acıya dayanamıyorsanız acısos dışında yöntemler de mevcut.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir