Çiğköftenin içindeki malzemeler nelerdir?

Content Protection by DMCA.com

Son yılların en fazla gelişen sektörlerinden birisi çiğköfte. Yerli fast food olarakta tanımlayabileceğimiz çiğköfte, fast food sektöründeki bir çok firmanın tahtını da tehdit etmeye başladı. Ülkemizdeki çiğköfte sektörünün bu şekilde hızlı büyümesi sektördeki istihdamı da aynı oranda büyütmüştür.

Çiğ köftenin içinde neler var? Çiğ köfte nelerden yapılır?

Bulgur:

Öncelikle çiğ köftenin temel yapı taşı bulgurdur.  Bilindiği gibi bulgur besin değeri yüksek sağlıklı bir gıdadır. Özellikle uzmanların mutlaka bulgur tüketin dediğini biliyoruz. Çiğ köfte içinde kullanılan bulgur, esmer bulgur diye tabir edilen ince bir bulgur türüdür.

Bulgurun faydaları nelerdir?

 • Bilindiği gibi bulgur bir B vitamini deposudur. Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Bulgurda yüksek miktarda bulunan lif, bağırsaklarımızın çalışmasını düzenler.
 • Folik asit içerdiği için hamileler için önerilir. Anne karnındaki bebeklerin zeka gelişimine katkısı vardır.
 • Kan şekerini dengeli yükselttiği için şeker hastaları için de iyi bir besindir.
 • Çinko magnezyum ve krom gibi mineralleri içerir.

İsot:

Çiğköfte de bulgurdan başka isot biberi bulunmaktadır.  İsotun içindeki acı madde capsaicin vücuttaki kan dolaşımını arıtır. Vücudun forma girmesinine yardımcı oluyor.  Yağ yakmayı kolaylaştırıyor.

Ayrıca isot antibiyotik etkisine sahip bir  acıdır.  İyi bir ağrı kesicidir. Grip ve soğuk algınlığında etkilidir.  İsot ayrıca sindirimi de kolaylaştırıyor.  Mide tembelliği ve hazımsızlığa iyi geliyor.  Ayrıca cinsel gücü artırdığı da bilinen bir gerçek.

Sarımsak:

Çiğ köftenin içinde bulunan bir diğer madde sarımsaktır.  Sarımsak bütün bilim dünyasınca kabul görmüş, faydaları saymakla bitmeyen biri gıda maddesidir.

Sarımsağın faydaları nelerdir?

 • Damarları genişletir ve kanı temizler.
 • İyi bir mikro öldürücüdür. Brucellaya karşı etkilidir.
 • Mantara karşı iyi gelir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Virüslerin yaşama alanını yok eder.
 • Soğuk algınlığına karşı etkilir.
 • Demans ve alzheimer hastalığını karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Soğan:

Çiğköftenin içindeki diğer bir madde ise hepimizin yakından tanıdığı soğandır.  Soğanın faydaları saymakla bitmez. Vücudun direncini artıran soğan, kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermesiyle ünlüdür. Bağışıklığı artırır.  Yüksek tansiyona iyi gelir. Soğuk algınlığı, grip nezle gibi hastalıklara iyi gelir. Öksürüğü keser ve nefes yollarına iyi gelir.

Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur soğan.  Kandaki şeker seviyesini ayarlar.   Ayrıca cinsel gücü artırmasıyla bilinir. Saymakla bitmeyen faydaları ile soğan çiğköfte için vazgeçilmez bir maddedir.

Ceviz :

Günümüzde etli çiğköfte yasak olduğu için firmalar onun yerine ceviz kullanmaktadır.

Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en içte tartışmasız şekilde insan beynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karşılaşırız.

Ceviz dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisine, sert kabuğu ile kafatasına, içindeki zarı ile beyin zarına, asıl meyvesi ile beyne benzeyen harika bir gıdadır.  Sadece beynin ihtiyaç duyduğu gümüş iyonu ihtiva eden ender gıdalardandır.

Ceviz böbrek, bağırsak, mide, ve deri rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.  Ayrıca yüksek kolestrolü düşürmektedir.  ayrıca damar tıkanıklığı ve  şeker hastalığının tedavisinde kullanılır. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Çocukların gelişim çağında yemeleri çok önemlidir.  Cevizin  faydaları sadece yukarda saydıklarımız değildir. saymakla bitmez.

Ayrıca iyi bir alfa-lionelik yağ asidi deposudur. Bu bir omega-3 yağ asididir.

Bu temel maddeler ilave olarak çiğköfteye salça, yağ ve çeşitli baharatlar eklenir.  Yukardaki maddeler ile karıştırılır ve yoğrulur. Böylece çiğ köfte elde edilmiş olur.

 

 

 

Çiğköftenin içindeki malzemeler nelerdir?” için 2 yorum

 • 8 Temmuz 2017 tarihinde, saat 18:06
  Permalink

  daha önce hiç yemiyordum hatta nefret ediyordum. ancak son 3 aydır acaip derecede çiğköfte tutkusu başladı ama ölçüyü kaçırmıyorum. içinde gerçekten yararlı maddeler var.

  Yanıtla
  • 20 Temmuz 2017 tarihinde, saat 09:17
   Permalink

   Ölçülü yediğiniz sürece çiğköfte yararlı bir yiyecektir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir